BMW IBU WORLD CHAMPIONSHIPS BIATHLON 2024
Nové Město na Moravě 07.– 18. 02.
15. 2. 2024

Stříbrná štafeta ze Sarajeva 1984 v NMNM

Vzácnou návštěvu přivítali organizátoři světového šampionátu biatlonistů. Právě dnes, 15. února, uplynulo přesně 40 let od doby, kdy kvarteto lyžařek ve složení Dagmar Hromádková-Švubová, Blanka Paulů, Gabriela Soukalová-Svobodová a Květa Pecková-Jeriová vybojovalo na olympiádě v Sarajevu stříbrné medaile ve štafetovém závodě na 4 x 5 km.
story

Všechny čtyři dámy si s námi popovídaly krátce před startem závodu smíšených dvojic a řeč se samozřejmě stočila nejen na současný biatlon, ale i na nezapomenutelné vzpomínky z tehdejší Jugoslávie.

„Já vzpomínám nejvíc na tu medaili, kterou jsem konečně získala po tolika letech. Krásně jsme si to užily,“ řekla Gabriela Soukalová, maminka pozdější hvězdy biatlonového nebe.

Finišmankou sarajevské štafety byla tehdy Květa Jeriová, která ve finiši porazila favorizované finské a sovětské běžkyně. „Pamatuju si na to velmi dobře. Na to se mě za těch čtyřicet let ptala spousta novinářů. Bylo to pro mě opakující téma. Vím, jak mi Gába předala těsně za Finkou a deset vteřin za Ruskou. Jely jsme společně tři kilometry a teprve poté se začalo závodit. Poslední kilometr jsem jela před Finkou, měla jsem na to, ale jela jsem i takticky a vydržela se silami až do konce,“ pověděla Květa Jeriová.

Štafetu tehdy rozjížděla Dagmar Hromádková, současná místopředsedkyně SK Nové Město na Moravě. „Sledovala jsem holky, ale tehdy nebyly kamery všude, jako dnes. Když jsem viděla Květu krátce před cílem jak je před Ruskem a Finskem, bylo to něco úžasného,“ má stále v živé paměti.

Kromě Dagmar Hromádkové, která měla před pár týdny už plno starostí s organizací tohoto MS, navštívily zbývající tři stříbrné medailistky v minulých dnech Sarajevo. „Byl to hrozně silný zážitek. Já nejsem vzpomínací typ, moc jsem to v hlavě nenosila, ale tady se mi to všechno vrátilo, ale celkově se můj dojem pokazil pohledem na spálenou zemi. Tam, kde býval květinový ceremoniál, bylo později během války popraviště. Byl to silný zážitek,“ popsala Blanka Paulů.

V těchto dnech si ale všechny stříbrné dámy užívají atmosféru biatlonového mistrovství světa. „Organizátoři mají můj neskutečný obdiv. Nikde není sníh a tady se dělají závody v nejvyšší kvalitě. Nové Město tím bylo vždy proslulé, pamatuji si to ze Zlatých lyží a Světových pohárů. Dnes sice hodně pomáhá technika, ale bez lidí by to nešlo,“ trefila se výstižně Květa Jeriová.

Nejblíže k tomuto prostředí v Novém Městě má Dagmar Hromádková, místopředsedkyně SK NMNM. „Srdcem jsem pořád běžkyně, ale děti si vybírají osobnosti. Uvedu příklad. Před MS 2013 jsme tu pořádali žákovské závody a na startu bylo 125 dětí. Český pohár dětí tu byl i letos a na startu bylo 380 dětí.“

Na snímku zleva: Dagmar Hromádková-Švubová, Blanka Paulů, Květa Pecková-Jeriová a Gabriela Soukalová-Svobodová.

Partneři IBU
Partneři OV
Mediální partneři