Jiří Hamza před startem světového šampionátu: „Jsem hrdý na svůj tým.“
Můžete nám na úvod popsat, co se tady od loňského Světového poháru změnilo?
Aréna potřebovala upgradovat tak, aby se zde mohly pořádat velké závody nejen v biatlonu, ale i v běžeckém lyžování a na horských kolech. Základem jsou prostory pro závodníky a jejich servis. Nové jsou veškeré datové rozvody, osvětlení, víceúčelové zázemí pro závodníky, které budeme následně využívat jako posilovny. Areál prošel kompletní rekonstrukcí toho, co se stavělo v letech 2005 – 2006. Myslím, že dnes můžeme hrdě říct, že patříme k nejmodernějším areálům pro biatlon na světě.
Zdůraznil bych, že vše jsme dělali s ohledem na životní prostředí. Pevné tribuny omezí jízdy kamionů na Vysočinu, LED technologie osvětlení uspoří energii.
Vize je taková, že udržitelnost je daná od Národní sportovní agentury na 30 let, minimálně 20 let se zde mohou pořádat světové soutěže v biatlonu, neboť takto jsme parametry rekonstrukce nastavovali.
Na co jste tady nejvíc hrdí, co vám třeba mohou závidět jinde?
Jsem hrdý především na svůj tým organizátorů a lidí zde ve sportovním klubu z Nového Města, jsem hrdý na to, že jsme dokázali zajistit financování. Musím poděkovat firmám, které rekonstrukci prováděly, vládě, kraji, městu i NSA za podporu. Bez toho by to nešlo. Biatlon je sice populární, ale stále je to menší sport. A my nejsme schopni něco takového ufinancovat. Vidím proto jako obrovské plus, že vláda prostřednictvím NSA prosadila a otevřela program Národních sportovních center. Začíná se tak řešit jeden z největších dluhů, který český sport má obecně – a to je zastaralá infrastruktura.
Nakousl jste finance. Kolik stála rekonstrukce Vysočina Areny a jaký rozpočet má biatlonový světový šampionát?
Rekonstrukce stála 487 milionů korun včetně DPH, ale bez projektových prací, takže celkem něco přes půl miliardy korun. Co se týče šampionátu, pohybujeme se kolem částky 270 milionů korun, ale je to venkovní sport a roli mohou sehrát proměnné v podobě počasí a zvýšených nákladů s tím souvisejících.
Byla příprava tohoto šampionátu jednodušší v tom, že jste měli zkušenosti z roku 2013?
Jednodušší to bylo v tom, že všichni víme, co máme dělat. Bylo to míň společenské, protože jsme všichni zestárli o jedenáct let, ale tým se strašně zprofesionalizoval a mohl tak reagovat na zvyšující se požadavky IBU, televizních společností, týmů i závodníků. Do toho se promítla inflace. Jednodušší to letos bylo v tom, že máme zajištěno financování už před akcí, kdežto v roce 2013 to byl ještě takový punk. Budeme se snažit to udělat co nejlíp, aby byli všichni spokojeni.
Chybí vám něco ke spokojenosti?
Počasí. Ta předpověď není v této fázi dobrá, má být moc teplo, takže se sníží divácký komfort při cestě do Vysočina Areny. S tím ale nic nenaděláme, jen se musíme připravit. Taky výsledky českých reprezentantů nejsou ideální, ale já jsem optimista a věřím, že se to všechno tady v Novém Městě v dobré otočí, i když to tak zatím nevypadá.
Jak se prodávají vstupenky?
Víkendy jsou už prakticky vyprodané, na závody ve všední dny vstupenky jsou a věřím, že bude také plno, děláme i tzv. školní dny. Chtěl bych i touto cestou vyzvat lidi, aby přišli včas, zvláště v počasí, které nebude ideální. Máme nachystaný bohatý doprovodný program, který lidi zabaví. Pokud ale bude pršet, tak to neovlivníme. První týden budeme nuceni nastoupit na tzv. mokrou variantu, což bude z pohledu logistiky komplikovanější.
Co se bude ve Vysočina Areně dít do začátku šampionátu?
O víkendu začnou najíždět první týmy a začnou první tréninky. V úterý 6. února šampionát zahájíme na Vratislovově náměstí v Novém Městě. Teď nás nejvíc děsí plusové teploty a déšť. Zásob sněhu máme dost, ale náročný bude rozvoz a rozhrnování. To je složité a pracné. Musíme být na středu 7. února na štafetový mix připraveni na sto procent.
Foto: Jaroslav Svoboda
-
Klikni pro zkopírování Odkaz zkopírován